Pobyt Vincenta van Gogha na południu Francji, w miejscowości Arles
Vincent van Gogh żył w latach 1853-1890. Ten wybitny holenderski malarz postimpresjonistyczny, przybył do Arles w lutym 1888 roku. Zamieszkał w wynajętym pokoju hotelu Carrel (30 rue de la Cavalerie). Początkowo miasto nie wywarło na nim najlepszego wrażenia, lecz z czasem zachwycił się pejzażami, kolorytem i światłego tego miasta oraz jego okolic. Spędził tu prawie półtora roku czasu, tworząc ponad trzysta obrazów.
Przeprowadzka artysty
W maju 1888 roku przeniósł się do Żółtego Domu, mieszczącego się przy place Lamartine, w którym urządził pracownię, a planował stworzyć rodzaj bractwa artystycznego. Dom ten uwiecznił na obrazie z 1888 roku. Niestety, budynek nie zachował się – został zniszczony podczas działań wojennych w czerwcu 1944 roku. Artysta bywał w znajdującej się w tym samym budynku Cafe de la Gare i zaprzyjaźnił się z właścicielami lokalu: Josephem i Marie Ginoux oraz z listonoszem Josephem Roulinem.
Wyjątkowo twórcze miejsce Arles
Warto wiedzieć, że w Arles malarz stworzył swoje najwspanialsze dzieła: w czerwcu 1888 roku „Żniwa w La Crau z Montmajour w tle”, w sierpniu kilka obrazów z cyklu „Słoneczniki”, we wrześniu (obrazy nocne): „Taras kawiarni w nocy”, „Nocna kawiarnia”, „Gwiaździsta noc nad Rodanem”. Sportretował również park miejski z cyklu obrazów „Ogród poetów”. To tutaj ukształtował się ostatecznie jego styl malarski, charakteryzujący się między innymi intensywnymi barwami i mocnym kontrastem. Pod koniec października 1888 roku do van Gogha przyjechał Paul Gauguin i razem zamieszkali w Żółtym Domu. W trakcie kłótni van Gogh zagroził Gauguinowi nożem i w szale uciekł do miejscowego domu publicznego, gdzie odciął sobie ucho. Po tym incydencie malarz trafił do szpitala, skąd wyszedł w styczniu 1889 roku. Niestety, jego choroba postępowała, miał urojenia i halucynacje. Mieszkańcy Arles skarżyli się na zachowanie artysty i domagali się wydalenia go z miasta. Artysta wyjechał z Arles w maju 1889 roku do szpitala dla psychicznie chorych koło Saint-Remy de Provence. Nieco ponad rok później już nie żył.
Malarska trasa w Arles
Co ciekawe, należy też wiedzieć, że w Arles wyznaczono trasę turystyczną łączącą miejsca, które na swoich obrazach uwiecznił holenderski malarz. Są to między innymi nabrzeża Rodanu, stary młyn przy rue Mireille, park miejski, most Trinquetaille, Les Alyscamps, Espace van Gogh, cafe La Nuit, arena, wreszcie Pont van Gogh – most zwodzony na kanale żeglownym na południowych przedmieściach. Przypomnijmy, że namiastkę twórczości Vincenta van Gogha mogliśmy podziwiać również w Polsce, a dokładniej w Stalowej Woli. Więcej o wystawie Vincenta van Gogha w Stalowej Woli poczytamy na stronie stalowainfo.pl.