MUNCH

Artyzm, sztuka, malarstwo

Charles-Edouard Jeanneret-Gris – papież modernizmu z La Chaux-de-Fonds

Choć kojarzony jest przede wszystkim z Francją, a nie Szwajcarią, to urodził się właśnie w La Chaux-de-Fonds (miejscowości położonej 20 km na północ od Neuchatel, a więc tuż przy granicy z Francją). Działający pod pseudonimem Le Corbusier architekt naprawdę nazywał się Charles-Edouard Jeanneret-Gris. Przyszedł na świat w 1887 roku i jako wielki orędownik modernizmu stał się „papieżem” tego nurtu w architekturze. Był ponadto urbanistą, rzeźbiarzem i malarzem. W pierwszych latach swojej działalności zaprojektował dla rodzinnego miasta kilka obiektów, przede wszystkim willi mieszkalnych.

Charles-Edouard Jeanneret-Gris

Należy wiedzieć, że początkowo niewiele zapowiadało, że młody architekt w tak wielkim stopniu zrewolucjonizuje projektowanie. Kto by pomyślał, że do dzisiaj będzie on wspominany na różnych wydarzeniach związanych z architekturą, jak np. na wydarzeniu we Wrocławiu? – więcej o wydarzeniu na wroclawinfo.pl. Dopiero podróż do Wiednia i spotkanie z ideami Adolfa Loosa, a później wizyta w Niemczech i zetknięcie się z Bauhausem oraz jego twórcami – Peterem Behrensem i Ludwigiem Miesem van den Rohe – sprawiły, że zupełnie zmienił podejście do budownictwa.

W 1925 roku osiadł w Paryżu i rzucił się w wir pracy. Zawdzięczamy mu między innymi słynne pięć zasad nowoczesnej architektury mieszkaniowej: uniesienie budynku ponad poziom terenu na słupach, wstęgowe okna, płaskie dachy lub tarasy na dachach, wolny plan wnętrza oraz wolną elewację. Do podręczników architektury przeszła przede wszystkim jego Willa Savoye w Paryżu oraz Jednostka mieszkaniowa. 17 obiektów, które wyszły spod jego ręki, rozproszonych po niemal całym świecie, w 2016 roku znalazło się w jednym wpisie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Sam Le Corbusier zmarł na zawał serca w 1965 roku.