MUNCH

Artyzm, sztuka, malarstwo

Historia „Gwieździstej nocy” Van Gogha

Gwiaździsta noc jest uważana za arcydzieło Van Gogha, jednego z najbardziej ikonicznych i rozpoznawalnych artystów w historii sztuki, pioniera postimpresjonizmu i bardzo wpływowego artystę w ruchach awangardowych XX wieku. Mimo że zmarł w młodym wieku 37 lat, Van Gogh namalował dużą liczbę obrazów, około 900 prac. Gwieździsta noc, praca z 1889 roku, jest jednym z ostatnich dzieł artysty.

Historia „Gwieździstej nocy” Van Gogha

Gwiaździsta noc to jedno z najbardziej reprezentatywnych dzieł Van Gogha, uznawane za jedno z jego arcydzieł i jedno z najbardziej wpływowych dzieł postimpresjonistycznych. Jest to obraz, który odzwierciedla czas wielkiej intensywności emocjonalnej i wielkich wewnętrznych zmagań, które dręczyły malarza. Zdrowie psychiczne Van Gogha było kruche, a on znalazł w malarstwie koło ratunkowe, sposób na wyrażenie swojego sposobu widzenia i rozumienia świata.

Van Gogh, urodzony w 1853 roku, zmarł w wieku zaledwie 37 lat po tym, jak zastrzelił się podczas leczenia psychiatrycznego w ośrodku zdrowia psychicznego. Po intensywnym pobycie w Paryżu, gdzie dużo malował i nawiązywał kontakty z innymi artystami, Van Gogh, cierpiąc na silne zmęczenie psychiczne, postanowił w lutym 1888 roku przenieść się do Arles, na południu Francji. Jego pomysłem było otwarcie szkoły artystycznej z Gauguinem i innymi malarzami.

Nie wyszło to jednak na dobre i obaj mężczyźni pokłócili się, czego efektem jest znany epizod okaleczenia części ucha, czynu, którego malarz dokonał w przypływie szaleństwa i za który został wysłany do psychiatryka. W 1890 roku, w związku z jego poprawą, zamieszkał w Auvers-sur-Oise pod opieką doktora Gacheta. Dwa miesiące później Van Gogh popełnił samobójstwo.

To właśnie w tym okresie Van Gogh stworzył około 150 prac, w których starał się wyjaśnić swoje zmagania z szaleństwem oraz ukazać duchowość i związek człowieka z naturą. Wśród utworów z tego okresu znajduje się „Gwiaździsta noc”. Obraz znajduje się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Polecamy portal zwiedz.pl, jeśli chcesz zaplanować wyjazd i zobaczyć obraz na własne oczy.

 Znaczenie obrazu

Gwiaździsta noc to dzieło w pełni postimpresjonistyczne, w którym artysta wyraża burzliwość swoich emocji w pojawiających się na płótnie wirach, a także w krótkich pociągnięciach pędzla i szerokiej gamie niebieskich i złotych tonów nakładanych grubymi pociągnięciami pędzla.

Kompozycja jest zrównoważona, dzieli płótno na dwie strefy:

  • Niebo pełne wirów, gwiazd i promiennego księżyca.
  • Wieś, którą Van Gogh odtworzył z własnych myśli

Van Gogh zwrócił uwagę na odtworzenie sceny nocnej, odkrywając świetlistość istniejącą w ciemności, stosując technikę kontrastu i szukając esencji pejzażu, ukazując żywotność i symbolikę każdego elementu.