MUNCH

Artyzm, sztuka, malarstwo

Czym jest scrapbooking?

Niekiedy być może zdarza nam się usłyszeć hasło – scrapbooking. Możemy usłyszeć to słowo, na przykład przeglądając różne strony internetowe, rozmawiając z innymi osobami, czy też nawet robiąc zakupy, gdyż wiele produktów, zwłaszcza dostępnych w sklepach papierniczych, może mieć w swojej nazwie właśnie to słowo. Co jednak ono oznacza?

Co to jest scrapbooking?

Scrapbooking brzmi dość tajemniczo i niezbyt znajomo, gdyż nie jest to polskie słowo. Łatwo domyślić się, iż hasło to pochodzi z języka angielskiego i, co nie jest już tak oczywiste… ma ono wieloletnią tradycję. Otóż niegdyś scrapbookingiem nazywano ozdabianie albumów do zdjęć. Dokładniej czynność ta polegała na wykorzystywaniu różnych, zazwyczaj niepotrzebnych już przedmiotów, a nawet śmieci, takich jak na przykład stare gazety, pocztówki, czy też zwykłe kartki papieru.

Dziś jednak scrapbooking to hasło o znacznie szerszym znaczeniu, gdyż obejmuje ono całą technikę wykonywania nie tylko albumów do zdjęć, ale też wielu innych dekoracyjnych rzeczy. Otóż scrapbookingiem nazwiemy, chociażby tworzenie kartek okolicznościowych na różne okazje, czy także wykonywanie innych prac tego typu. Dziś również zmieniło się znaczenie tego słowa, gdyż kiedyś była to tylko sama czynność, natomiast w dniu dzisiejszym możemy nazywać scrapbooking nawet naszym hobby, pasją, czy po prostu dobrym sposobem na przyjemne i twórcze spędzanie czasu, a nawet własną relaksację.

Dlaczego scrapbooking zapewnia relaksację?

Otóż przede wszystkim jest to czynność polegająca na twórczym i kreatywnym uzewnętrznianiu siebie samego. Wykonywanie takich prac można porównać do tworzenia jakichkolwiek prac plastycznych, na przykład rysunku, malunku, czy też rzeźbiarstwa. W każdym z tych przypadków możemy ująć wykonywane przez nas czynności jako sztukę. Z kolei każda sztuka, a raczej jej wykonywanie może nas uspakajać i relaksować.

Artykuł powstał m.in. dzięki współpracy z serwisem infomielec.pl.